wtorek, 10 grudnia 2013

Zabawy plastyczne w szkole i w domu





Przykłady zabaw plastycznych dla dzieci:

Magiczna plama
Dziecko otrzymuje kartkę, którą składa na połowę. Na jedną połowę kartki wyciska kilka kropel tuszu i przykłada druga połową dokładnie przyciskając. Po rozłożeniu kartki ma dwie identyczne plamy. Próbuje porównać, z jakim zwierzęciem się kojarzy.  Potem obrysowuje pisakiem wyobrażoną postać dorysowując inne charakterystyczne elementy zwierzęcia..


Malowanie grupowe (zabawa dla grupy dzieci)
Każde dziecko otrzymuje kartkę z bloku rysunkowego o formacie A3. Teraz wybieramy określony temat i wszyscy zaczynają malować do niego dowolny obrazek. Po krótkim czasie, na sygnał każde dziecko przekazuje swoją kartkę sąsiadowi. Ten dodaje do obrazka kolejne detale, tak długo, aż na ponowny sygnał będzie musiał podać go znowu dalej.
   Jak wyglądają obrazki, gdy przeszły już przez wszystkie ręce i po­wróciły do pierwszego dziecka? Czy rzeczywiście każdy starał się pracować zgodnie z podanym tematem, tak by powstał prawdziwie grupo­wy obrazek?


Kreatywne rysowanie: 
dzieci zamykają oczy i przez chwilę rysują ołówkiem dowolne, nieokreślone kształty – bazgroły. Kiedy otworzą oczy, ujrzą plątaninę kresek. Następnie obracając kartkę w różne strony, próbują dostrzec w bazgrołach wyłaniające się kształty postaci, przedmiotu, zwierzęcia itp. Potem pogrubiają ołówkiem lub flamastrem wyobrażone kształty, dorysowując ewentualnie brakujące elementy.

Malowanie z folią
Dzieci nakładają na folię grubą warstwę farby i malują barwne plamy w różnych kolorach i nieokreślonych kształtach. Następnie przykładają do folii kartkę i przyciskają lekko do nałożonej farby. Na koniec odwracają powstałą kompozycję – plamy rozleją się między folią a kartonem i stworzą ciekawe zestawienia kolorystyczne. Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie, co powstało w ich kompozycji i określenie tematu pracy. Na zakończenie dorysowują markerem brakujące elementy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?

Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uz...