poniedziałek, 30 marca 2020

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?


Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uzyskanie dostępu do całej tej wiedzy to już inna historia! Aby wspomóc ten proces, możesz ćwiczyć swój umysł. Oto lista gier i zabaw, które mogą pomóc wyostrzyć pamięć zarówno długo jak i krótkoterminową, a także poprawić koncentrację uwagi:

1. KRZYŻÓWKI:

Krzyżówki są często polecane jako ćwiczenia zdolności poznawczych, a badania wykazały korelację między częstym rozwiązywaniem krzyżówek a opóźnieniem momentu wystąpienia demencji.
Problem w tym, że jeśli wykonujemy to ćwiczenie regularnie, staje się ono dla nas zbyt łatwe. Dlatego by zwiększyć poziom trudności, można stosować alternatywną wersję zadania - np. wyszukiwanki słowne (a dla dzieci: obrazkowe).

2. ZAMIEŃ ZAKUPY W ĆWICZENIA DLA UMYSŁU

Zamiast spisywać listę drobnych zakupów, postaraj się zapamiętać produkty, które potrzebujesz, używając mnemotechnik.  (tutaj przykłady mnemotechnik)

3. PUZZLE

Układanki to fantastyczne narzędzie do angażowania pamięci krótkotrwałej, ponieważ mózg musi przedzierać się przez serię kolorów i kształtów, aby stworzyć wizualny obraz. Im więcej elementów, tym mocniej Twój mózg musi pracować, a co za tym idzie - tym większa nagroda: okazuje się, że przy każdym udanym dopasowaniu wydziela się dopamina, co może pomagać w koncentracji.
Ale jeśli standardowe krajobrazy i egzotyczne zwierzęta już Ci się znudziły, wypróbuj układankę z mniejszymi elementami albo odwróć puzzle tak, byś patrzył tylko na pustą stronę - będziesz musiał polegać tylko na kształtach.

4. Gra w walizkę
Gra dla conajmniej kilku osób. Pierwsza osoba deklaruje, że pakuje walizkę z jednym przedmiotem; każda następna osoba powtarza deklarację poprzedników i dodaje swój przedmiot. Gracz odpada, gdy zapomina o przedmiocie z listy.

5. SUDOKU
 Sudoku ćwiczy logiczne myślenie i pamięć. Dostępne są wersje dla najmłodszych dzieci (np. obrazkowe) - sprawdź tutaj

6. Gra typu MEMORY
Znane większości osób gry Memory świetnie rozwijają pamięć. W wersja nieco trudniejszej - zamiast równych rzędów układamy karty w dowolny sposób. Tutaj oraz pod tym adresem wersja online.
Dla dzieci urozmaiceniem jest też gra planszowa "Bystre oczko"

7. DYKTANDA GRAFICZNE
Można zakupić całą książeczkę (np. "Dyktanda graficzne" Zofia Handzel) lub też drukować gotowce z Internetu, np. tutaj. 

8. ZABAWA W CZEGO BRAKUJE?
Na stole układamy kilka różnorodnych przedmiotów. Zgadujący przygląda się im krótko, następnie przykrywamy je np. kocem. Zabieramy jeden przedmiot, a zadanie gracza polega na zgadnięciu, którego przedmiotu brakuje.
Można modyfikować zabawę używając różnych przedmiotów - słowek po angielsku, kart z obrazkami itd. 

9. SZACHY, WARCABY
Zaletą szachów jest ich niepodważalny wpływ na rozwój intelektualny. Zwiększają IQ, poprawtutajtutajiają umiejętności arytmetyczne, uczą myślenia analitycznego, planowania. Więcej o szachach np. tutaj

10. ODNAJDYWANIE BŁĘDÓW W TEKŚCIE 
 Wykreślanie błędów w tekście zawierającym dodatkowe znaki ( np. #%$^) albo wykreślanie cyfr nieparzystych z ciągów liczb. 

11. SYMETRYCZNE ĆWICZENIA
Kopiowanie wzoru jak w odbiciu lustrzanym.  Przykłady do ćwiczeń tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?

Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uz...