czwartek, 26 marca 2020

Zabawy edukacyjne dla dzieci - co robić w czasie kwarantanny ? #zostańwdomu

Pomysły na zabawy z dziećmi w domu:



PATYCZKOWE PUZZLE 


Co potrzeba: patyczki do lodów, pisaki
Zabawa: Malujemy na ułożonych obok siebie patyczkach wybrany wzór lub obrazek, mieszamy patyczki, a zadaniem dziecka jest ułożenie puzzli.
Co rozwija: spostrzegawczość, koncentracja uwagi, wytrwałość w dążeniu do celu, analiza i synteza wzrokowa.



żródło obrazka: tutaj
Więcej pomysłów tutaj


NAWLEKANIE WEDŁUG WZORU

Co potrzeba: karty z narysowanym schematem kolorów do odwzorowania, wyciory lub makaron spaghetti, kolorowe koraliki do nawlekania.
Zabawa: a) dziecko losuje kartę, następnie musi w odpowiedniej kolejności (według wylosowanego wzoru) nawlec koraliki na wycior/makaron kolorowe koraliki.
b) dziecko losuje kartę z liczbą i musi nawlec odpowiednią ilość koralików na wycior / spaghetti
Co rozwija:
  • zdolności motoryczne - chwyt szczypcowy, chwyt związany z precyzyjnym trzymaniem małych przedmiotów, manipulacja niespecyficzna,
  • Matematyka: liczenie, rozpoznawanie liczb, dopasowanie i odtwarzanie prostych powtarzalnych wzorów





SORTOWANIE KOLORÓW


Co potrzeba: Butelki bez nakrętek lub rolki po papierze kuchennym - oznaczone różnymi kolorami oraz liczbami (dla starszych dzieci), małe pomponiki w różnych kolorach, szczypce kuchenne.
Zabawa: Posługując się szczypcami, dziecko musi wrzucić kolorowy pomponik do butelki o korespondującym kolorze. Dla utrudnienia można także narysować na butelkach / rolkach cyfry - wtedy zadaniem dziecka jest wrzucenie odpowiedniej ilości pomponików. 
Co rozwija: rozpoznawanie cyfr, liczenie, sortowanie, znajomość kolorów, chwyt szczypcowy, koordynacja ręka-oko, precyzja ruchów.



źródło Strona"Imagination Tree"  tutaj

ZABAWA W ODWZOROWANIE

Co potrzeba: kartony po jajkach lub tacki do lodów, własnoręcznie zrobione karty z wzorami do odtworzenia, koszyczki, klocki drewniane lub Duplo w różnych kształtach i kolorach, nakrętki po Kubusiu, kolorowe korale
Zabawa: Polega na odtworzeniu wzoru narysowanego na wylosowanej karcie. Dziecko musi ułożyć przedmioty w zagłębieniach kartonu po jajkach w odpowiedniej kolejności, tak jak na obrazku. Można użyć samych nakrętek po Kubusiu pomalowanych na różne kolory lub utrudnić grę, dodając przedmioty o różnych kształtach.
Dla jeszcze starszych dzieci: można narysować jedynie początek wzoru i poprosić dziecko o uzupełnienie go. Dziecko może także wymyślić swój własny układ np. jako zadanie dla młodszego rodzeństwa.

Co rozwija: pamięć wzrokowa, analiza i synteza wzrokowa, koncentracja uwagi, wytrwałość, znajomość kształtów i kolorów, myślenie logiczne, kreatywność, rozwiązywanie problemów, chwyt szczypcowy.

Strona"Imagination Tree"  tutaj

KRĘGLE Z BUTELEK 

Co potrzeba: butelki plastikowe (10 sztuk), piłka.

Zabawa: Butelki dziecko może własnoręcznie ozdobić farbami, naklejkami lub pisakami. Układamy je jak do gry w kręgle (w pokoju lub na podwórku), następnie każdy gracz stara się zbić jak największą ich ilość. Dla urozmaicenia gry w wersji dla starszych dzieci możemy na każdej butelce przykleić obrazek przedstawiający jakiś przedmiot. Następnie dziecko musi podać angielską nazwę danego przedmiotu, którego obrazek znajdował się na przewróconej butelce, wtedy dopiero otrzymuje punkt.
Co rozwija: nauka języka obcego, koordynacja ruchowa, celność, zdrowe współzawodnictwo



ZNAJDŹ JABŁKO
Co potrzeba: czerwone koraliki, nakrętki po wodzie, pisaki, papier
Zabawa: Rysujemy korzenie drzewa na kartce papieru, nastepnie układamy na nim “jabłka” (czerwone koraliki). Przykrywamy je nakrętkami od butelki. Jabłek powinno być o połowę mniej niż nakrętek. Następnie mieszamy tak, by nie było wiadomo, pod którą nakrętką kryje się koralik.
Zadaniem jest uzbierać jak najwięcej jabłek, na zmianę podnosząc nakrętki (każdy gracz ma tylko jedną próbę).
Rozwija: zmysł obserwacji, cierpliwość i spostrzegawczość, wspiera naukę liczenia, rozwija wyobraźnię oraz wzbudza dreszczyk emocji.
żródło








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?

Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uz...