środa, 18 maja 2016

Najczęstsze problemy z niemowlęciem


Typowe problemy, które przytrafiają się w pierwszych  miesiącach życia :


  • Po jedzeniu od razu zasypia: jeśli to wcześniak lub urodziło się z wagą poniżej 3 kg , nie ma co go wybudzać. Musi częściej jeść (np co 2 godz, a nie 3).
  • Zasypia w trakcie jedzenia , a godzinę później znów jest głodne: zdarza się tak samo jak powyżej u wcześniaków, dzieci z niską wagą lub po prostu śpiochów. Masuj dłonie, podnieś na chwilę poziomo, mów do niego, zmień pieluszkę. Wykonuj ruchy okrężne jego rączkami, nóżkami. Rób tak przez 10 - 15 min (oksytocyna opuści  jego organizm) i dopiero wtedy pozwól mu zasnąć, jeśli nie chce kontynuować karmienia. Sprawdź też, czy dobrze przystawiasz dziecko do piersi. 
  •  Płacze i marudzi, więc przystawiam do piersi, myśląc, że jest głodny, ale je tylko chwilę. - być może maluch ma większą potrzebę ssania, więc wykorzystuje pierś/butelkę jako smoczek. Między karmieniami używaj smoczka, by uspokoić dziecko (jeśli wsadziłaś smoczek i go nie odrzuciło, prawdopodobnie wcale nie było głodne, chciało tylko possać). Smoczek jest zdrowszy niż ssanie kciuka -u niektórych dzieci po prostu będzie potrzebny, by nie wisialy na piersi cały dzień, Poza tym dziecko może zamieniać się w "przekąsacza" - jeśli dziecko o normalnej wadze nie umie wytrzymać bez jedzenia 2,5 godz lub karmione wczesniej wypija bardzo mało lub krótko (poniżej 10 min), prawdopodobnie wyrabia sobie nawyk przekąsania. Sprawdź laktację, jeśli karmisz piersią. Dopilnuj, żeby karmić długo jedną piersią, wtedy dziecko otrzymuje bardziej tłuste mleko. Jeśli dziecko zaczyna płakać po 2 godz od jedzenia, spróbuj dać mu smoczek. Jeśli dalej jest niespokojne, po prostu nakarm.
  •  Moje niemowlę nie śpi regularnie - być może jest przeciążone nadmiarem zajęć lub bodźców. Powinnaś zacząć rytuał zasypiania od razu, gdy zobaczysz objawy senności (ziewanie, tarcie oczek). Dziecko takie często zaśnie a po 10 min obudzi się znów, z powodu nadmiaru bodźców. Nie dostarczaj zbyt dużo rozrywki (lub glosnych dzwiekow z tv) tuż przed snem. Niestety oglądanie TV przy dziecku też może na to wpłynąć. Dziecko "przetrzymane" gdy było śpiące ma później trudność z zaśnięciem. Potrzebuje 2krotnie więcej czasu na to. Po zaśnięciu gwałtowne wzdrygnięcie budzi je z powrotem. Zostań z dzieckiem 10 min po odłożeniu do łóżeczka. Być może chodzi o zakłócenia rozwojowe - dziecko dokonało jakichś postępów w rozwoju.
  • Brak wyciszenia- większość dzieci nie zaśnie tak po prostu wrzucone do łóżeczka. Potrzeba mu przejścia, rytuału i poczucia bezpieczeństwa. Machające nóżki i rączki , których dziecko nie kontroluje, również sprawiają, że nie może zasnąć lub się rozbudza. Ciasne zawijane w kocyk jest przydatne (do 4 miesiąca lub dłużej, jeśli dziecko jest wrażliwcem), choć pojawiają się głosy przeciwko spowijaniu.
  • Dziecko świetnie śpi w dzień, ale często budzi się w nocy -  być może zamieniło sobie dzień  z nocą, a drzemki za dnia zabierają mu sen w nocy. Warto spróbować w dzień nie zasłaniać zasłon - pozwolić na dopływ światła. Niemowlę musi się nauczyć różnicy dnia z nocą. Śpiącego malucha można spróbować delitkatnie rozbudzić, np. masując rączki 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?

Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uz...