środa, 18 maja 2016

Prosty plan obsługi niemowlaka

Poniższe wskazówki pochodzą z książki Tracy Hogg "Zaklinaczka dzieci" - wielu oskarża autorkę o bycie "treserką dzieci", w sprzeczności z ideami rodzicielstwa bliskości czy zaleceniami opieki nad tzw. high need babies (wysoko wymagające dzieci). Natomiast sam plan, który autorka proponuje,   ułatwia życie rodzicom. Nie trzeba się do niego stosować idealnie, a jedynie traktować jako odniesienie.  Ważne jest pamiętać, że dzieci ciągle się zmieniają, każde jest różne, a także nie jest robotem chodzącym jak w zegarku, więc taki plan jest tylko pomocą w zorganizowaniu się, a nie sztywnymi ramami. Nie raz będą dni, kiedy wszystko idzie na opak..

Plan "PROSTE":

Posiłek
ROzrywka
Sen
TEraz czas dla ciebie (na początku przygody z macierzyństwem oznacza to odsypianie)

Dzięki tak oczywistemu wydawałoby się planowi, możemy zgadywać, dlaczego nasze dziecko właśnie płacze/

 Choć autorka podaje orientacyjne godziny w rozkładzie dnia przeznaczone na każdy z powyższych elementów , ważniejsze jest po prostu powtarzanie tej kolejności wydarzeń, także odczytywanie sygnałów dziecka, że jest głodne, zmęczone.


PROSTE poniżej 4 miesięcy życia dziecka

Maluchy poniżej 4 mies. życia jedzą mniej więcej co 3 godziny 
Autorka ksiązki podkreśla, że nigdy nie powinno się ignorować rozpaczliwego płaczu dziecka. Płacz to jedyna forma komunikacji z nami, dziecko nie płacze z rozpieszczenia czy manipulacji, po prostu czegoś potrzebuje. Czasem owszem, tym czymś jest po prostu przytulenie. 

 Jeśli zmusimy dziecko do "wypłakania się", w końcu przestanie płakać - ale nie dlatego, że powód płaczu jest nieaktualny. Ono po prostu się poddało. I dzięki temu straciło zaufanie do ciebie, że w ogóle kiedyś przyjdziesz. Wkrótce zacznie paradoksalnie płakać jeszcze więcej, szczególnie kiedy znikasz z pola widzenia, ponieważ nie wie, kiedy wrócisz. Trzeba więc zawsze przyjść do dziecka gdy płacze,  

Przydatną wskazówką jest również "karmienie cząstkowe" , które autorka poleca do 8 tygodnia życia. Polega ono na rozbiciu karmienia wieczornego na dwie tury, żeby dziecko miało na noc pelniejszy brzuch i spało dłużej - ok. 18:00 i 20:00 (je wtedy trochę mniej ale częściej) oraz ostatni posiłek przez sen o 22:00 - 23:00.
Można po każdym posiłku (pomijając wieczorne i nocne) zabawić czymś dziecko, by nie zasnęło przynajmniej 15 min (starszym niemowlakom czas zabawy sam się wydłuża naturalnie) . Dzięki temu dziecko nie skojarzy piersi z rytuałem zasypiania. W przeciwnym wypadku będzie myślało, że do zaśnięcia niezbędna jest mu pierś, a co za tym idzie, obudzone w środku nocy będzie się jej domagało nawet, gdy nie jest głodne.
Można do niego mówić, masować nóżki i rączki. Przewijanie pieluchy również działa rozbudzająco, dlatego w ciągu dnia przewijamy po posiłku. Wieczorem i w nocy (jeśli trzeba, bo pielucha jest zabrudzona) możemy robić to przed karmieniem lub między zmianą piersi. 


Typowy dzień noworodka do 8 tygodnia wg planu PROSTE:


Posiłek: 7:00
Rozrywka 7: 45 (w tym zmiana pieluszki po jedzeniu, trochę zabawy, rozmowy)
Sen 8:15  (rytuał snu w innym poście, zajmie około 20min)
Teraz czas dla ciebie 8: 30 (śpisz, w czasie gdy dziecko śpi)


Posiłek: 10:00
Rozrywka 10:45
Sen 11:15
Teraz czas dla ciebie 11:30


Posiłek: 13:00
Rozrywka 13:45
Sen 14:15
Teraz czas dla ciebie 14:30


Posiłek: 16:00
Rozrywka 15:45
Sen 17:15
Teraz czas dla ciebie: 17:30


Posiłek: 18:00 (pierwsze karmienie częściowe),
Rozrywka 19:00 - wieczorem jest to kąpiel, a w nocy ten punkt oczywiscie pomijamy
Sen 19:30  krótka drzemka
Teraz czas dla ciebie 19:30


Posiłek: 20:00 (drugie karmienie częściowe)
Rozrywka - BRAK
Sen 20:00
Teraz czas dla ciebie

Posiłek: 22:00 - 23:00 i jeśli masz szczęście, pośpicie do rana 

Po 8 tygodniu karmienia o 18:00 i 20:00 łączymy w jedno o godz 17:30 - 18:00.
Karmienie przez sen o 23:00 kontynuuj do mniej więcej 7 miesiąca życia, chyba że maluch radzi sobie bez niego szybciej. 

Karmienie przez sen oznacza dosłownie przez sen - podnosimy dziecko jak najdelikatniej, wsuwamy pierś lub butelkę, odruch ssania sam się pojawi.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?

Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uz...