środa, 18 maja 2016

rytuał zasypiania dla niemowlęcia



 

Elementy przykladowego rytuału zasypiania:

1. Scenografia:
Usuń dziecko z pomieszczenia, w którym dużo się dzieje (do jego pokoiku, jeśli posiada). Zasłoń zasłony ( w dzień nie rób całkowitej ciemności, niech się nauczy, że to innego rodzaju drzemka niż w nocy). Puść spokojną muzykę, jeśli lubi lub "biały szum". lecz nie za długo (tutaj najnowsze info o szumach)

2. Spowijanie - niektórym dzieciom pozwala się wyciszyć, ale temat jest kontrowersyjny, wazne najnowsze informacje o spowijaniu: tutaj -> pamietaj o zwiekszonym ryzyku SIDS!

Zawijanie dziecka - film.


3. Siedzenie. 

Usiądź z dzieckiem w ciszy, np. stosując pozycję pionową, z główką wtuloną w twoją szyję lub ramię, by zablokować też bodźce wizualne. Można spróbować bez kołysania - bo to również może stymulować, ale oceń co woli twoje dziecko. Po jakimś czasie powinnaś poczuć, jak ciałko dziecka się odpręża.  O kołysaniu: tutaj oraz tutaj
Przed odłożeniem powiedz np "Teraz idziesz spać", wkrótce wyczuje o co chodzi, mimo iż nie rozumie jeszcze słów.

4. Poklepywanie "cicho-sza" ( wiek do 3-4 miesięcy) - sposób na zbyt łatwe rozbudzanie się

Jeśli dziecko jest marudne, rozbudza się, gdy tylko próbujesz je odłożyć, prawdopodobnie jest gotowe do snu, ale potrzebuje interwencji fizycznej do wyciszenia się albo po prostu potrzebuje twojej bliskości. Możesz spróbować takiej techniki:
Dziecko leżące na boku poklepujesz po środku pleców jednocześnie szepcząc koło ucha "cśśśśś" (ciche szumienie). W tym wieku niemowlę nie jest w stanie skupić się wielu bodźcach naraz -  dotykowych i słuchowych i płakaniu jednocześnie, dlatego przestaje.  Poklepuj jeszcze z 7 minut od ponownego zaśnięcia, powoli zwalniając.

Jeśli poklepywanie nie pomaga, weź dziecko na ręce i dalej poklepuj. Uspokojone odłóż i zostań przy nim. Zostając przy nim, masz pewność, że gdy się obudzi, będzie od razu czuło się bezpiecznie, bo znów będziesz klepać je i szeptać. Bywa, że dziecko jest "nieodkładalne", poszukaj informacji o Rodzicielstwie Bliskości oraz High Need Babies. Zawsze odpowiadaj na potrzeby dziecka!

5. Ponieś - Połóż (powyżej 4 miesiąca).

Ta metoda jest podobna do poprzedniej, ale jest dla starszych dzieci, na które już poklepywanie nie działa albo wręcz ma przeciwne skutki. Tak jak poprzednia, pomaga wydłużyć drzemkę, jeśli dziecko nagle się wybudza. A także pomaga odzwyczaić się od "rekwizytów",  jeśli dziecko uzależniło się od zasypiania z czymś - np z piersią, z kołysaniem i chodzeniem po pokoju itd.

Spróbuj położyć dziecku dłoń na plecach aż zapadnie znów w sen, ale jeśli to nie działa, podnieś dziecko i przytulaj. Uspokajaj słownie "Czas spać, po prostu idziesz spać teraz, jestem przy tobie".   Kiedyś zacznie kojarzyć  te wypowiadane kojącym głosem słowa z zasypianiem , za jakiś czas być może wystarczą tylko one, aby dziecko wróciło do spania. Twój głos naprawdę ma wielką moc dawania poczucia bezpieczeństwa maluchowi.

Trzeba być czujnym - czasem rozbudzanie się jest oznaką jakiegoś problemu - bólu, dyskomfortu (mokra pieluszka, itd), albo po prostu głodu.  


Jeśli nerwy Cię roznoszą, ponieważ maluch co chwilę się budzi - poproś kogoś o pomoc, niech chwilę zajmie się dzieckiem. Nie jesteś przecież robocopem, masz prawo być wyczerpana, a bycie budzoną przez dziecko w środku nocy to dla niektórych prawie jak tortury.
Jeśli nie masz nikogo do pomocy, wyjdź na chwilę do innego pokoju i odetchnij. Niestety, najwięcej agresji wobec niemowląt zdarza się właśnie z powodu nocnego nieutulonego płaczu -  matki mogą działać w amoku z powodu chronicznego niewyspania. Dlatego ważne jest, żebyś dbała o siebie, odsypiała kiedy możesz, zbierała energię dla swojego maluszka. Nie robi ci na złość, nie dając się uspać, po prostu cię potrzebuje.

Czasem współspanie jest najlepszym wyborem - poczytaj o korzyściach np. tutaj  lub tutaj

Jak pisze w powyższym artykule psycholog Magdalena Komsta: "Niektóre dzieci czują się bezpiecznie śpiąc samotnie w łóżeczku, natomiast bardzo wiele, wzorem innych ssaków, przez długi czas będzie potrzebowało fizycznej bliskości rodzica. Bliski kontakt między niemowlakiem a opiekunem, także w nocy, jest kluczowy ze względu na fizjologię. Współspanie skraca czas spędzony na nocnym płaczu, poprawia regulację temperatury, pracy serca i układu oddechowego malucha, reguluje poziomy hormonów i kształtowanie się połączeń między komórkami nerwowymi "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak ćwiczyć koncentrację uwagi i pamięć?

Nasz mózg radzi sobie całkiem nieźle z zapisywaniem danych. Uważa się, że jest w stanie zachować do 2,5 petabajtów informacji - jednak uz...